PF 2021 od Tomáše Holuba, t.č. mého kolegy a člena Bankovní rady ČNB |
sobota 19. prosince 2020
Kdo je vynálezcem distanční výuky?
sobota 21. listopadu 2020
Hledání meteoritu v kupce sena
Mark has a bolid, it's heavy and solid. |
pátek 9. října 2020
Vzkříšení jako déja vu
Na jaře jsme pár dní před zavřením divadel těsně stihli Interview v Dejvickém divadle. Když jsme si před pár týdny zařídili návštěvu odloženého představení Vzkříšení, netušili jsme, že o půl rok později zažijeme prakticky totéž.
I když se opět jednalo o představení zobrazující věčné téma napětí mezi mužem a ženou, tentokrát bylo obsazení širší a naladění inscenace mnohem lehčí a přístupnější. Za vděčnými variacemi na témata neopětované lásky a bezmezné lásky byla spousta vtipných a neprvoplánových zvratů, ironie a absurdity. Vskutku ideální rozptýlení do téhle nevlídné doby.
V této - slovy kritiků - "jímavé frašce o hledání lásky" potěšilo vidět klasické a perfektně sehrané herce Dejvického divala - Ivana Trojana, Václava Neužila, Marthu Issovou, Zdeňku Žádníkovou, Pavla Šimčíka, Hynka Čermáka a Janu Holcovou - a vedle nich Matěje Hádka, který skvěle zahrál zneuznaného a životem potrefeného spisovatele-alkoholika.
Do písmene bych podepsal následující recenzi Vladíra Mikulky: "Vzkříšení sice nenabídlo nic extra převratného, ale je to špičková inscenace; nejlepší, s jakou Dejvičtí přišli od (rovněž Vajdičkova) Racka. Virtuózně napsaná hra s paradoxy, ve které se vše a všechno několikrát převrátí ve svůj opak, okázale bizarní zápletky, nenápadně přesná režie, virtuózní herectví. Mimořádně zábavné rozdávání karet v první polovině, nenásilné naťukávání vážnějších témat po přestávce."
pondělí 5. října 2020
Atletická sezóna
V září se podívala do Edenu, kde probíhalo Finále A přeboru Prahy družstev mladších žáků a mladších žákyň. Díky 5. místu si zaběhla cenný osobáček 2:34.84.
Kromě toho se o pár dní později na Oddílových závodech a pětiboji na Dukle zlepšila 60m na 9.2, i když její oblíbenější disciplína je 60m překážek (12.25). Teď jen doufáme, že koncem října a v listopadu bude mít možnost zaběhat si krosy, které sice bolí, ale jinak je má Alička docela v krvi.
neděle 4. října 2020
Elegance Dejvického divadla
Třešničkou na závěr bylo předání Ceny Neuron Tomáši Cihlářovi z Gileadu, který je aktuálně všeobecně známý mj. díky remdesiviru. Mimochodem Tomáš Cihlář má za sebou v 80. letech i pěknou orienťáckou kariéru.
středa 9. září 2020
Kdo bojuje, boduje
I když se většina našeho rodinného běžeckého života postupně přesunula na Zdravou Stravu, neškodí nahlédnout na běhání v běhu všedních dní i přes tento kultovní bloček.
Konkrétně hezkým příkladem byly dnešní žákovské závody na Dukle, kde Alička běžela 60m překážek, 800m a štafetu 4x60m. Podařilo se jí zlepšit si osobní rekord na 800m na 2.37.76 a mezi děvčaty skončila na 1. místě.
V prvním kole zkušeně, na 500m nástup a vítězství uhájeno ve finiši |
čtvrtek 23. července 2020
Relikvie
Podstatná část čipu 51663 Tvé dcery Magdaleny je nalezena, zůstala po loňských pětidenních Orienteering Adventure u posedu, na kterém jsme měli start tréninkových okruhů na Přední Planině. Jakmile se potkáme někde na závodech, tak Ti ji jako relikvii předám.
Nebyl to ani rok a den, co se na světlo boží znovu vyloupnul můj úplně první SI-čip |
Díky moc za tuhle detektivní práci. Určitě si s tím prosím tě už nedělej další práci a pohřbi relikvii do jakéhokoli místa, kde bude její věčný spánek ničím nerušený. Vzhledem k její dlouhé pozemské pouti nepochybuji, že už má v SI-nebíčku místo rezervované.
neděle 19. července 2020
Sen stavitele a trenéra
Mapa z doby předkůrovcové |
Borci z Liberce |
čtvrtek 9. července 2020
Graham Greene vs. Simon Mawer
Náhodou mají oba příběhy stejnou hlavní postavu - kněze, který se provinil své roli mnoha poklesky - a proto jsou si v mnohém až neuvěřitelně podobné. Na to, že výběr proběhl fakticky mimoděk, jde docela o zarážející náhodu. A tak jsem se rozhodl ji využít jako unikátní příležitost porovnat si v několika málo dnech styl obou anglických autorů, které od sebe dělí řada desítek let; a porovnat také překladatelský styl let 1990 (Hana Žantovská) a 2014 (Filip Hanzlík).
První výrazný rozdíl tkví ve stavbě příběhů, které se liší díky rozdílu v délce děje; zatímco Graham Greene posouvá děj prakticky přímou linií, u Simona Mawera se odehrává více dějů z různých období zároveň. Dále Greenův příběh pojímá jeden z hlavních a skutečných problémů moderní Latinské Ameriky - obrovských sociálních rozdílů, zatímco Mawer vytváří fiktivní záhadu legitimity evangelií, jakkoli ji časově velmi přesně situuje do konce 20. století.
Na druhé straně nelze říci, že by Greene byl více vypovídající či přínosnější; Mawer má široký záběr tím, že velká část děje se odehrává v Římě. Kniha prochází detailně historií, související s "Věčným městem", což je historie dlouhá, komplikovaná, zkrátka naše - evropská. I proto mi zařazení samotného "Evangelia podle Jidáše" nakonec přišlo jako trochu reklamní tah mimoděk, jakkoli ale tedy pro obsah zásadní a neoddělitelné.
Mawerův příběh mi také evokoval jeden přibližně 20 let starý film, kde byla - pokud si dobře pamatuji - prakticky identická část o sebezničujícím sblížení německé hoch Frau a italského mladíka během války v Itálii. Nicméně tento příběh je okrajový a dramatičností se vůbec nedá srovnat s tím, co prožíval hlavní hrdina. Mimochodem až po přečtení jsem se dozvěděl, Simon Mawer byl většinu svého života učitelem biologie a že hned tři jeho knihy souvisejí s Čechami a Moravou (Skleněný pokoj, Gregor Mendel: Planting the Seeds of Genetics, Pražské jaro).
Obě knihy lze určitě doporučit - Simon Mawer je zárukou bohatého a barvitého čtení a Graham Greene je především pro ty, koho více a hlouběji zajímají zkušenosti ze Střední, případně celé Latinské Ameriky.
Pula/Pola
Druhá největší gladiátorská aréna na světě; uvnitř právě probíhá zápas Marečka a Fídi s alpskými vycházkovými holemi |
Volný průlez po zbytcích malého římského amfiteátru z 2. století (zde si s památkovou ochranou moc hlavu nedělají) |
Augustův chrám s korintskými sloupy (jak nás Alička - díky Percy Jacksonovi znalkyně starého Řecka a Říma - správně upozornila) |
čtvrtek 2. července 2020
Jiří Marold: Vražda ve stínu stadionu (1980)
Nepokrytým cílem kriminálního příběhu se špionážní zápletkou bylo ukázat rejdy americké tajné služby ve vrcholovém sportu a polopatě tak čtenářům osvětlit, kdo měl pravdu ohledně bojkotu olympiády v Moskvě a následného bojkotu olympiády v Los Angeles. Aby bylo poselství blbuvzdorné, část příběhu se odehrává právě v Los Angeles, kde na UCLA studuje černošský sprinter, který podporuje pro-socialististický převrat ve své rodné zemi. Přitom nostalgicky vzpomíná na svoje studia v Praze, na malostranské hospůdky a i svoji milovanou (bělošskou) architektku Lenku.
Na úvod je propaganda v knize spíše k pousmání na okraj, jakkoli již od počátku podporuje hlavní linii děje. Posléze se ale velmi rychle vybarvilo, že (nevyřčenou) protistranou je CIA; a v tu chvíli si člověk nemohl nevzpomenout na Pepanosovu písničku "Já jsem agent cí-aj-ej, jsem nebezpečnej a jsem zlej." Propagandistické zadání parodovat neviditelného nepřítele postupně vytlačí ostatní prvky příběhu, což byla škoda, protože jinak je knížka prakticky na všech místech čtivá. Lehký styl kriminálky jako udělaný pro letní čtení.
středa 1. července 2020
Totes Gebirge
pondělí 29. června 2020
Hinterstoder
Totes Gebirge: navzdory koronaviru konečně dovolená v kopcích |
Prudký výstup na vápencový hřeben Kleiner Prielu týmu B nechutnal |
Pro přežití v přírodě je zcela zásadní být zcela sladěný s okolím |
Cirkusové cvičení s liánou |
pondělí 22. června 2020
čtvrtek 11. června 2020
13 měsíců zpět
Slevy na obzoru (foto: Kade.cz) |
středa 10. června 2020
Odložilův memoriál
Sprintový záběr celým tělem - že by nějaké geny z Jamajky? |
První kolo na jistotu, v druhém kole na pažbě dva zářezy |
Vzhůru do boje! |
středa 3. června 2020
#SpoluNaStartu #BackOnTheTrack
Alička tvrdí muziku |
čtvrtek 30. dubna 2020
Who is Who, edice 2020
- Epidemiolog (český): Odborník, který svá data a modely s nikým jiným nesdílí, aby je náhodou nedezinterpretoval.
- Epidemiolog (švédský): Odborník, který svá data a modely sdílí se širokou odbornou veřejností, aby je náhodou nedezinterpretovala.
- Lingvista: Odborník, který rozlišuje úmrtí na virus od úmrtí s virem.
- Majitel aerolinek: Klient detašovaného pracoviště centra Naděje na adrese: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, Praha 1.
- Majitel autobazaru: Osoba prodávající zboží, které by se mohlo rychle zkazit, proto je potřeba umožnit mu co nejdříve otevřít krámek.
- Makroekonom: Ekonom vzrušený podobně jako astronom, který právě vyfotil černou díru. Konečně v životě zažije pořádný hospodářský cyklus způsobený negativním technologickým šokem!
- Optimista: Kdokoli nadšený z faktu, že populace se před virem účinně ochránila (takže není promořená).
- Pesimista: Kdokoli zděšený z faktu, že populace není promořená, takže před virem není ochráněná.
- Učitel: Člověk, který chodí kontrolovat své žáky do kin, posiloven, obchodů, knihoven, zoo a autoškol - hlavně ale ne do škol.
čtvrtek 12. března 2020
Breaking news aneb může či nemůže se to stát?
Dále centrální banka hodlá již neodkládat projekt vlastní digitální měny, o kterém se v odborných kruzích šušká již řadu měsíců. Měna by se mohla jmenovat "koin", čímž by odkazovala na korunu i koronavirus a zároveň byla mezinárodně blízká slovu "coin" (mince).
Ze strany obou dotčených ministerstev (financí a zdravotnictví) a i ze krizového štábu má projekt plnou podporu. Spustit by by se měl poté, co vláda koncem března zhodnotí účinnost aktuálních opatření.
neděle 8. března 2020
Interview
Navíc čistě náhodou jsou oba dosavadní případy z Prahy 6 nám docela blízké - první byly rodiče jednoho dítěte ze školy, kam chodí i náš Mareček; druhý případ dokonce Kamča zná osobně. Jak ale říkáme my orienťáci: kdo se bojí, nesmí do lesa, natož do Dejvického divadla.
Interview je na Dejvické divadlo poměrně netradiční komorní hra dvou herců, zde Jaroslava Plesla a Veroniky Khek Kubařové. Samotné téma rozhovoru novináře s herečkou zní dost banálně a úvod hry je opravdu trochu ve stylu komerčního divadla, postupně se ale hra rozjíždí a konverzační hra mezi novinářem a herečkou nabírá obrátky.
Tato herečka už není naivní jako Nina Zarečná v Rackovi, naopak |
Před třemi lety byly recenze na hru spíše průměrné, kritizoval se koncept a i výkon Veroniky Khek Kubařové. Můj dojem ale je, že svoji roli zvládá bravurně a že ji Martin Myšička obsadil zcela právem, protože ten její všudypřítomný úsměv se dá skutečně vykládat na tisíc způsobů - a zahrát díky němu herečku tak pro ni zřejmě vůbec není složité.
Celkově jsme z divadla odcházeli spokojeni - samozřejmě nešlo o fenomenální hru jakým byly např. Teremin, Dealer's Choice, Racek nebo Ucpanej systém, ale oba herci jsou třída a ještě teď cítím to napětí, které měli v sobě - a i mezi sebou.
neděle 16. února 2020
Komplic
Komplic je nová hra Dejvického divadla, nastudovaná Davidem Šiktancem z ústeckého Činoherního divadla. Z tradičního osazenstva Dejvic je na place pouze Jaroslav Plesl a Pavel Šimčík, oba tradičně velmi dobří; zejména Pavel Šimčík má v jednom místě výstup, který vysoko ční nad rámec jeho obvykle málomluvných postav. Ale i Martin Pechlát jako hlavní postava výborný.
Hra je přesně tak stará, jako jsem já, takže žádná novinka. Nicméně v Čechách byla poprvé teprve před 12 lety a tehdy lákala velmi přímým odkazem na tzv. Kubiceho zprávu. Náboj všeobecné korupce a mafie, pro které je obchodním tématem jak elegantně odstraňovat mrtvoly, ale není dnes tak šokující, jako mohlo být před 40 lety v autorově Švýcarsku. O korupci bychom mohli vyprávět a pro naší generaci, která sledovala série Gomory, už těžko může jakékoli ztvárnění mafie nějak víc otřást.
Tomáš Jeřábek hrál stejně svoji postavu téměř stejně jako bankéře v reklamě na Airbank |
Mimochodem, kromě Komplice jsme získali i lístky na herecká cvičení studentů 3. ročníku DAMU, která se konala o den později. Dejvické divadlo dvakrát za dva dny, pro nás docela kuriozita.
pátek 7. února 2020
Záhada hlavolamu
Naše prase všechno spase ... aneb kniha přání a stížností |
Rychlé šípy a Vonti/Vontky (foto: Minor) |
pondělí 6. ledna 2020
B5h 2020
Strategie letošní B5H byla pro dámský tým Alča+Kamča jasná:
- Stejně jako loni v žádném případě nejet na Maliník (31-34).
- Rozdělit si trasu na hlavní osu a k ní mít volitelné větve/smyčky/okruhy, které se dají přidat dle potřeby.
- Dále mít jeden menší okruh ke konci jako rezervu, která se může - ale nemusí - využít, když se na hlavní trati pojede pomaleji než se čekalo.
Tak kudy z nudy? Zdroj: Sporticus |
Pak se děvčata poměrně spontánně rozhodla posbírat větev pod Olivetskou horou (39-42), což nabízelo hodně bodů (120 z 690, které sebraly celkem), ale za cenu kopce a trochu sedřených nových lyží. Také se tím fakticky eliminovala možnost absolvovat jiné větve v jiné části tratě.
Na Knajpě byly pak 3 varianty nahoru a dolů; prakticky všichni volili jen dvě z nich. Kromě variant kolem Jizery bylo možné ještě pustit se na Mariánské boudy, což by znamenalo 140 bodů. Nicméně byla by to velmi dlouhá a proto i riskantní varianta, vhodná spíše pro hodně drsné lyžaře. Hrozilo by pak riziko, že by se nezvládlo dojet na Jizerku. Na druhou stranu byla to konkurenceschopná varianta, pokud by se předtím nejelo pod Olivetskou horu.
Na Jizerku pak postupem přes Kiosek sebraly, co se dalo. (Zcela rozumně jen vynechaly větev směrem k Polubnému.) Pak následovala objížďka ze 64 sjezdem k 63 po lepší cestě směrem na J (místo horší na Z) a jely tedy celou dlouhou cestu od Souše ke Smědavě. Zda tohle bylo optimální by ale mohl člověk rozhodnout je tehdy, pokud by detailně znal, jak to v daném místě v tu chvíli vypadalo.
Stejně jako loni byl návrat dramatický, kdy šlo o každou minutu. Nakonec z 300 minut závodu zbyly minuty tři. Díky tomu nebyl čas vzít ani 50 (30 bodů), ani případně kontroly 45 či 46. Ale tak to ostatně bylo v plánu - mít je jako případnou rezervu při dojezdu do cíle.
A tak shrnuji: Alča s Kamčou to vymyslely velmi pěkně, zvolily ideální osu závodu, vybraly si bezpečnou a cennou větev hned na začátku pro uklidnění a zvládly kontroly na Jizerce i Souši. A protože kromě pěkné volby trati vykázaly i pěkné tempo, zcela zaslouženě dámskou kategorii vyhrály.