Pád bolidu nad Jizerskými horami před několika dny musel být fantastický zážitek pro všechny, kteří se v tu dobu nacházeli venku v horách nad úrovní inverze. Nám ostatním zbylo jen hledat po něm stopy.
Bolid EN081120 byl zachycen několika automatickými celooblohovými bolidovými kamerami v Čechách, zejména na stanicích Frýdlant, která leží jen několik kilometrů od dopadu meteoritů. Objekt o hmotnosti 20 kilogramů začal svítit ve výšce 88 km nad Hejnicemi, přičemž se v té době pohyboval rychlostí 16 km/s. Maximální jasnosti, která odpovídala jasnosti Měsíce v úplňku, bolid dosáhl ve výšce 33 km. V této fázi letu v atmosféře brzdil a také se rozpadal; zhasl ve výšce pouhých 20 km.
Astronomický ústav po několika dnech marného hledání v těžkém terénu zveřejnil dopadovou mapu meteoritů, včetně podrobného popisu úlomků a doporučení, kde hledat.
Marečkovi samozřejmě nedalo a jal se hledat 100g meteorit, který dopadl někde nedaleko Fuchsova kříže u Černé Desné. Samozřejmě šance najít záhadný kámen je podobná jako najít jehlu v plném seníku, ale jeho hledačské nadšení - alespoň zpočátku - neznalo mezí. Výsledkem hledání černých kamenů byl nakonec krásný zakulacený tmavý kámen, který je dokonce větší a těžší než hledaný meteorit.
Mark has a bolid, it's heavy and solid. |