středa 2. května 2018

Broďácká kontrola

Do roka a do měsíce tu budete zpět! Tak loni hřměl hlas Jana Žižky na mapě Žižkova studánka. A vskutku, uplynul rok a 27 dní a opět se nacházíme v Lučici, kde Havlíčkův Brod pořádá opět oblastní závod, opět na malebném fotbalovém hřišti a opět s výhledy na zříceninu hradu v Lipnici. K dokonalosti chybí jen Žbirkovy tanečnice z Lučice.

Dokonalé deja vu ilustrují i tratě, které si jsou velmi podobné koncepcí, délkou (rozdíl 80m na 12km) a převýšením (rozdíl 70m). Letos ale byly o něco více hustníkové, což kromě bolavého kotníčku a slabší formičky vysvětluje můj o 7 minut horší čas. Kamče se také podařila minela a doběhla "až" druhá. Naštěstí na výsledky máme Majdu, která v tandemu s mapujícm Marečkem doběhli v nabitém HDR na třetím místě!

Hustníkové pasáže mi při závodě evokovaly terminus technikus "broďácká kontrola", který by už konečně někdo kredibilní měl zavést do Wikipedie. Pro neznalé, broďácká kontrola jest zašitý lampión strčený ideálně mezi smrčky, ideálně v díře a v hustníku. Povinností pořadatele je umístit během závodu v hlavních kategoriích minimálně jednu, nejlépe ale i několik broďáckých kontrol. 

Pojem broďácká kontrola vznikl už někdy koncem 90. let. Osobně bych jeho vznik datoval někdy do let 1995-1996 na mapu Ronovec. Pamatuji si na následující okraj oplocenky, který byl sice nabíledni, samotný lampion ale byl skrytý v hustníčku důkladněji než by to svedl David Copperfield.  
Že by právě zde byl počat termín broďácká kontrola?
Letos bych identifikoval dvě takové kontroly, zákeřnou kupku v hustníku u potoka (K10) a rozpitou hranici porostů ve šlehajících doubcích (K21). Nicméně nemůžou se srovnávat např. s legendárním závodem na Orlovech, kde broďáckou kontrolu v hustníčku hledaly i skupinky čítající desítku závodníků.

Termín neberu nijak hanlivě - je to zkrátka kolorit, který k oblastnímu závodu patří a člověk se na něj každý rok tak trochu těší a počítá s ním. Koneckonců přiznávám, že jednou se mi také podařilo broďáckou kontrolu postavit.