úterý 29. května 2012

Perný den v Perné

Asi bych to neměl říkat otevřeně a už vůbec to nepsat na bloček, ale už několikrát se Kamča zařekla, že běhy do vrchu jsou strašná rasovina a že je vlastně vůbec nemá zapotřebí. Pokaždé, když se ale objeví vhodná příležitost a když jde dokonce o nominaci na mistrovství Evropy, pak žádná vzdálenost, ani z Prahy na Pálavu, není pro její účast překážkou.

Víkendový výlet na Pálavské vrchy, konkrétně pod Stolovou horu u Perné, byl bez ohledu na nominační šance plánovaný jako výlet. Nominace se měla zúčastnit téměř kompletní vrchařská špička a vzhledem k tomu, že Kamča se letos vrchům nevěnuje, byly její šance jen na papíře. Jak by řekli fotbaloví inteligenti, před prvním hvizdem s Barcelonou sice platí skóre 0:0, ale hned po odpískání začnou opálení protihráči s nemilosrdným foukáním svíček.

Před samotným závodem se ale překvapivě ukázalo, že dvě očekávané závodnice nenastoupí a navíc ubyla i fenomenální Ivana Sekyrová, které atletický svaz doporučil netříštit přípravu na londýnský olympijský maratón. A závod byl hned o kousek zajímavější.

Přeběh přes Stolovou horu (foto: Jan Herda, behej.com)
Nominace byla postavena ve stylu nahoru-dolů ve snaze věrně přiblížit profil a podmínky tureckého Mistrovství Evropy. To se poměrně podařilo, jen víkendové ochlazení přineslo pro závodníky až příliš příznivé počasí; ideálním testem na turecké parametry by bylo jihomoravské úporné vedro, táhnoucí se až z dunajských nížin.

Kamče se podařilo v závodě celkově doběhnout na 4. místě. Pokud budou do týmu nominovány čtyři ženy, měla by se tedy začátkem července zúčastnit v barvách reprezentace mistrovství Evropy v tureckém Denizli, odkud je to jen skok na Pamukkale, svah pokrytý sněhově bílým travertinem, který připomíná kopec nebo hrad bavlny. Do té doby ale musí trochu potrénovat kopce, kde má nyní vůči ideálu určité rezervy - zcela překvapivě se běh do vrchu bez běhu do kopce neobejde.

Dětem se vyhlašování líbí, o tom není sporu (foto: Jan Herda, behej.com)
O tom, že tento výlet byl v historických rodinných análech definitivně a neodvratně prohlášen za úspěšný, rozhodl nakonec fakt, že se Kamče podařilo získat pro úterní tréninky se skupinou V.I.P. (Vysočina in Prague) tři lahve bílého z Perné: jednu za bronz v kategorii do 35 let, jednu za lidový běh a jednu losováním v tombole.

pondělí 28. května 2012

MČR v atletice (10km)

I když na aktualizaci bločku není ani třetina času, co by byla potřeba a tudíž některé Kamčiny sportovní výkony jsou zaznamenány žádnými či pouze kusými údaji (což mi připomíná brilantní poznámku z doby války v Iráku: "Z bojistě máme pouze kusé údaje: kusy Udaje a údy Kusaje."), nemůžu vynechat zmínku o mistrovství ČR v atletice na 10km, které se konalo 5. května na stadionu v Hradci Králové, tj. v podobě kroužení 25 okruhů.

Kamče se podařilo nezamotat si hlavu a doběhla na 4. místě, což je po 14. místě na letošním MČR v krosu velký skok vpřed. Čas 37:05 (na 5.km 18:25) sice není oslnivý, ale běželo se za teploty 24 st. C. a velmi dusného počasí před bouřkou. První trojice specialistek byla nad její síly a tím pádem se vysoce cení, že porazila všechna ostatní děvčata, včetně kamarádek-vrchařek Pavly Havlové a Táni Metelkové. Pan Kervicer měřil Kamče mezičasy: 3:34-36-42-45-48-50-45-47-45-35. Ukazují, že kolem 5.km panovala malá krize, pak se ale Kamča srovnala a udržela žádoucí tempo. Výsledky jsou na webu atletika.cz.

Perlička na závěr: Díky účasti šéftrenéra české atletické reprezentace Tomáše Dvořáka si člověk všiml, že je kuřák, což potvrzují i debaty jinde.

pátek 25. května 2012

Nejdále a nejdéle - orienťák v Nejdku

Pokračováním karlovarského víkendu byl oblastní závod v Nejdku. Západní Čechy mají svoji drsnou atmosféru, která je při orienťáku obzvláště cítit. Už jenom rozběhávání ve vlhkém meandru potoku s trávou po kolena, přičemž jinde v republice jsou rekordní sucha, člověku říká, že tady si příroda umí říct své. A závod nezklamal - člověk si užil alpských přeběhů kolem pastviny, pasáže v rozbitém polohorském terénu, ale i relativně čistý les nahoře v kopcích. V mnoha místech jsem vzpomínal na pětidenní v Itálii - kdo by čekal něco podobného necelé dvě hodiny od Prahy?
Tady se hnědou nešetřilo: začátek a konec tratě D21

Kamča přiznala, že podobně těžce postavený závod dlouho nešla - a co pak měly říkat její soupeřky? Ve výsledku na 2. místo s parametry 6.7 km a 280 m převýšení stačilo 75 minut, a řekl bych že i Kamčiných 8:15 na km (55:22) hovoří o tom, že v západních Čechách se holt každá druhá vrstevnice nepočítá. (Touto optikou mých 8:46 na km nevypadá až tak hrozivě.)
Na vyhlášení stylově s karlovarskou oplatkou
Poté následoval přesun na Plešivec a okolí, kde zvítězilo - jako ostatně vždy - dětské hřiště.
Pod Plešivcem je hezky...
... ale bacha na draka!

Pódium na národních závodech

Při víkendových Áčkách v Nasavrkách se mi podařil nebývalý kousek. Po sobotě, kdy jsem se na klasiku uchýlil do veteránské kategorie H35B, abych stejně dostal na kožich od závodníků o generaci starších, na mne v neděli v H21B nechtěla žádná sázková kanceláře ani vypsat kurz. S bolavým kotníkem a historicky žalostnou fyzičkou jsem vyrazil na laskominkovou trať, cestou pobral Honzu Kárníka a navzdory chybce v závěru si zcela překvapivě doběhl pro 2. místo. Hustníkový závod z pera Kipliho byl jak šitý pro mne - několikaleté působení v časopisu Hustník přineslo svého ovoce.
Poměrně zákeřná byla K4
Zodpovědět otázku, zda se mi podobný kousek daří - slovy klasika - maximálně jednou za deset let, mi pomohl historický rankingový přehled. Kromě vícedenních jsem objevil tři medailová umístnění za posledních deset let. Takže teď už si konečně můžu oddechnout a říct si - třikrát a dost.
  

8.5.2005 Continental Cup, ŽA, ŽB-Čechy/klasická trať (BSO,EKP)

Druhý den na bájné hoře Krudrum, a podruhé klasika. Rozhodlo, že jsem ji fyzicky zvládal, pomohla i spolupráce s doběhnutým Ondřejem Horáčkem.

1 PŘIKRYL Petr              PBM6707  80:57  8505 b.
2 PROCHÁZKA Jiří            TBM7633  85:21  8079 b.
3 GREGOR Martin             CTB7701  86:53  7931 b.
...
16 JANSA Jiří               CHT8402  95:43  
19 MATRAS Tomáš             CHT8001  95:51  

9.9.2006  Žebříček B-Čechy - krátká trať (LPU)

Rychlý technický middle bez kopců v podhradí Rabštejna, kde téměř vše šlapalo, jak mělo.

1 KOLÍN Jan                      JIL7701  38:54  8402 b.
2 GREGOR Martin                  CTB7701  40:00  8173 b.
3 KUČERA Jan                     VSP7302  40:01  8169 b.
...
12 MATRAS Tomáš                  CHT8001  43:38
13 KRÁL Aleš                     CTB7801  43:56  
19 HÜBNER Jan                    CTB7902  44:39

13.05.2012 Český pohár, ŽA, ŽB-Čechy/krátká trať (LPU)

Opět rovinatý middle, protentokrát echt hustníkovina. Štěstí na pozdní start a mírně šláplou trať, doběhnul jsem Honzu Kárníka. Fyzicky sice historicky velmi špatně, ale nejtěžší části jsem zvládl bravurně a na zákeřnou K4 s nejlepším mezičasem. Body ve srovnání s historií výrazně nižší.

1. Perůtka Jan    LCE8801       31.30            8027 b.
2. Gregor Martin  CTB7701       33.52   + 2.22   7481 b.
3. Slezák Jiří    LCE9001       34.08   + 2.38   7420 b
...
30. Hübner Jan    CTB7902       40.49   + 9.19
31. Král Aleš     CTB7801       40.51   + 9.21

čtvrtek 24. května 2012

Salomon Trail Running Cup Karlovy Vary

Karlovarská etapa Salomonské série STRC byla trošku netradiční kombinace: trailový kopcovitý kros pro "přírodňáky", uspořádaný v nóbl prostředí kousek od karlovarské kolonády, s poněkud obtloustlým Alešem Valentou jako spíkrem, kapelou teenagerů a sofistikovaným technickým zázemím jak na velkém masovém běhu.
Úprk!
Pro nás hlavní kategorie byla samozřejmě dětská kategorie, za účasti 2/3 našich elévů. Alička souboj na 200m s devítiletými dětmi nesla statečně. Mára to vzal v rodinném tempu s mamkou za ruku.
V šátku a sandálkách to běží úplně samo
Ve vedlejší kategorii žen se Kamča ujala vedení od začátku, poté držela svoje tempo a během seběhu se těšila na poklidný doběh. Neprohlédla si ale předem profil trati a na závěr seběhu neočekávala další kopec, načež se jí nepodařilo zareagovat na pěkný nástup Pavly Havlové. Pak už to bylo jen o několika metrech, které se jí nepodařilo seběhnout. Alespoň se diváci měli na co dívat ve finiši. 

Kamča těsně pokořena
Celkově:  Závod moc pěkný, výhled z rozhledny Diana skvostný, oplatky k zakousnutí, pokoupání s třemi dětmi bez záchranných pomůcek v Thermálu přineslo žádoucí adrenalin a i fotogalerie hovoří, že ten den zkrátka neměl chybu. Chyběl asi už jen Robert Redford nebo Uma Thurman.
Za svůj výkon si Alička zasloužila pódium, tak jí to vyšlo aspoň mezi ženami

Tady je každá ratha drahá


čtvrtek 10. května 2012

Máj

Přebor ve sprintu v Central Parku (dopoledne): Nebylo nutné zajet do NY, stačilo po D1 do P4. Mistrovství pražské oblasti ve sprintu tam pořádali Středočeši a jak správně poznamenal Sosna, aby ho nakonec v hlavních kategoriích vyhráli závodníci z Vysočiny. Pro Kamču šlo o ideální poběhání na sídlišti před víkendovým atletickým MČR na 10km. Pokud si někdo chce prohlédnout pražský asfalt a beton zblízka, pak je k dispozici záznam pánského závodu z kamery na hlavě.

H21L: úsek mezi pampeliškovými muldami
Běh lásky v Hodkovičkách (odpoledne): Nejen že se Alička nechala přemluvit k účasti v závodu na 75 metrů, ale dokonce z lásky k nám i doběhla na krásném druhém místě. Cena v podobě mazlivé plyšové kočky jí bude nejlepší motivací do dalších nelítostných klání.

Vyhlášení žen (foto: Miriam Stewartová)
Kamča na tříkilometrové krosové trati s časem 10:14 mohla být hodně spokojena. Závod byl tichou konkurencí nepokrytě prodejní akce od Nike:  

Nastal čas na běh s láskou! Připravte se na Nike Run! Startujeme 1 .5. 2012 v 18.00 z Nike Prague. Kromě skvělého běžeckého zážitku tě čeká společnost vyškolených Nike trenérů a možnost půjčit si běžecké boty. Před tréninkem se můžeš převléknout v Nike Prague a uložit si zde své osobní věci. Na after party Tě v Nike Prague čeká DJ a po běhu zde budeš moci doplnit energii připraveným občerstvením a udělat si radost nákupem s 20% slevou. Přidáš se k nám?

No řekněte, není to cool: dýdžej, after party a slevička k tomu?

úterý 1. května 2012

Nesměř, na tu si nevěř!

I když to z Prahy do Nesměře u Velkého Meziříčí není co by kamenem dohodil (i Báře Špotáková trvá nějakou dobu, než nahází 160km), v sobotu ráno po rozhrkané dálnici a s živějším motoru v levém pruhu to nezabere ani hodinu a půl. A tak jsme neodolali lákadlu navštívit terén, kde i když trať bude stavět šimpanz nebo počítač v režimu náhodné procházky, půjde o hodnotnou výzvu.
Lahůdka pro pány
Tratě vskutku nezklamaly, Nesměř byla kouzelná a mnohé zkušené běžce docela potrápila, mj. Pallyho. I Kamča se musela vrátit do školních lavic orientačního běhu, aby si osvojila základy běhu v zavřeném prostoru, dohledávku negativních tvarů a taktický přístup k plánování postupů. Ale druhé místo ji nakonec potěšilo, protože dostala pěkné hrnečky na kávu namísto reklamního batohu pro vítězku.

Mámo, už dávno neběháš za sebe, ale za tým
I děti se vyřádily na krásném dětské závodě a také při zkoumání místní přírody.
Máš tu něco mezi chleby
A propos, doporučuji i prohlídku tratí z MČR middle 2011.

Pražské poběhání

I když v nabitých jarních týdnech není příliš prostoru pro krosy (po - Stromovka, út - VIP trénink, st - Stromovka), dva Kamčiny zářezy z poslední doby by se našly:
  • Jarní běh Olympu: I když jde o závod primárně pro běžecké naděje, prostor je dán i zralým plodům vytrvalostního běhu až po obstarožní veteš (já ale nestartoval). Potěšující je Kamčino zlepšení na čas 14:01 z ve srovnání se 14:16 z roku 2010, kdy ji to běhalo docela obstojně.
  • Jardův kopec: Pěkné a ne tak extremní stoupání po modré v takřka domácím terénu Tiché Šárky. Kvazi-letní přeháňka rozbahnila trať a tak traťový rekord Ivy Milesové nebyl v dohledu. I v mužích se v těch podmínkách běželo výrazně pomaleji. Kamča běžela za Kerteam, se kterým od letošního jara trénuje a díky němuž dostává cenné běžecké lekce.