středa 28. září 2011

Pod Ještědem

Vrcholem sezóny byla série Světového poháru v Liberci. Areál ve Vesci, největší tunelářské dílo mimo Prahu, se konečně dočkalo pořádného využití. Pořadatelé udělali maximum a jak Světový pohár, tak i veřejné závody, byly na prvotřídní úrovni. Navíc výhled na Ještěd nám evokoval Kamčin traťový rekord na výběh na Ještěd z minulého roku, což nebyly špatné vzpomínky.

Pro zahřátí se v sobotu začínalo s middle. Díky rankingu se mi podařilo kvalifikovat se do úplně nejnižší kategorie H21C2. I pro tak všivou kategorii byl ale připraven skvostný orienťák. Skalky, bažinky, rozptýlené porosty a minimum využití cest v prostoru, který je jinak přesně na okraji civilizace. Na úvod závodu došlo i na malý vtip: ideální postup na K1 vedl podél televizních kabelů k divácké kontrole. Jinak mi vše ubíhalo jak má, jen o dvě rychlosti pomaleji, než by mělo. Pak se ale generalizace porostů a kamenů dle IOF stala pro mne výzvou, která mne nachytala na K8, kde porosty samozřejmě byly pestřejší a ve svahu byly další skalky. Chybička za 4' byla najednou na světě.

Middle H21C2, škoda dohledávky na K8

Na long jsme zvolili pozdější odjezd z Milovic, aby nastuzené dětičky nelítaly zbytečně v povětří. Říkali jsme si - stejně ten hromadný start longu uvidíme na ČT. Když ale v deset zapínáme TV, probíhá jen záznam z middlu žen z předchozího dne. Až později se dozvídáme, že přes noc několik údajně sociálně nepřizpůsobivých vykradlo z lesa ležící televizní kabely. Když balíme a chystáme se na přejezd, tak ČT4 začne vysílat hromadný start mužů - evidentně ale se zpožděním, takže nečekáme a jedeme. Když ale přijíždíme, muži jsou v cíli a dobíhají ženy na cca 10. místě. Takže se nám podařilo trefit úplně přesně do časového okna, kdy jsme neviděli skoro nic.

H21B, 1. část

Long byl ještě o stupínek drsnější než middle - opět se téměř nedalo obíhat. Na to, jak malý počet kontrol byl a jak byla ohlášena "zkrácená klasika", to nakonec byla poctivá akce, pro mne na 98' a pro Kamču na 86'. Oba jsme chybovali v závěru, Kamča spadla z 9.-11. místa v D21A, kde byla elita bez reprezentantek. Ono ani s těmi nudlemi od nosu a bacily od dětí se neběželo úplně svižně. Jinak to ale byl víkend jak víno a kdybychom byli fit, nebylo by k dokonalosti daleko.

H21B, 2. část