pátek 27. prosince 2024

Nitero

Ministerstvo zdravotnictví varuje: Absence občasného pitvání vlastního nitra vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí. 

Na rozdíl od jiných představení Dejvického divadla není Nitero - a to už od prvního pohledu - trhák, který by měl lákat davy. Není ani představením pro "náročného diváka"; jde o poměrně klasickou činohru, která se snaží odvyprávět ucelený osobní příběh jen s málem, zde s prostou vězeňskou scénou a nepočetným obsazením. Koncept psychologické hry v Dejvickém není novinkou; z posledních příkladů bych vzpomenul na Ibsenovy Přízraky a hlavně na Terapii (v tomto případě řekl bych až v extrémní podobě).

Zdá se, že podobné pokusy fungují zejména tehdy, když konkrétní role sedí na konkrétní herce. V tomto případě měl Martin Myšička všechny trumfy v ruce - připravil si hru, aby si v ní zároveň zahrál i hlavní roli člověka, který se dostane do kritického bodu a potřebuje si jej v sobě zpracovat.

Při pohledu na vykachličkovanou celu jsem si nemohl nevzpomenout na umývárky na koleji Hvězda

Způsob zpracování je až překvapivě podobný představení Kde je ta ryba?. Podobnost není náhodná zejména v obsazení osudového kamaráda z dětství. Opět jím je Pavel Šimčík a opět se v něm mísí mohutnost s trochou jednoduchosti. Tenhle stereotyp mne až lehce překvapil. Nyní nicméně nešlo o kamarádství s Jaroslavem Pleslem, ale s Martinem Myšičkou; přičemž oba jsou pro introspekci podobně přesvědčiví herci.

Obsazení se vydařilo i v ženských rolích, resp. dvojrolích. Myšičkovu manželku a v druhé roli i psychoterapeutku skvěle zahrála Lada Jelínková; u ní jsem si mimořádně užil její eso-vystoupení s vyháněním špatné energie. Dobře zvládla svoji dvojroli Anna Fialová - přeskakujíce mezi postavou rázné, aktivní a ambiciozní advokátky na jedné straně a lehce stahané avšak v jádru hravé Myšičkovy maminky na straně druhé.

Není vhodné prozrazovat více, ale v každém případě představení (které jsem měl štěstí vidět jen deset dní po premiéře) doporučuji pro každého, kdo si chce trochu poškádlit svoje nitro. Co si člověk v sobě nosí, co člověk zažil a co stále v sobě zpracovává sice nezmění, ale minimálně není od věci si uvědomit, co je spouštěčem a pozadím našich současných aspirací, potřeb a představ; ať už to naše "cílení" změní či nezmění.