pondělí 23. června 2014

Orientační chůzolezení

Letošní MČR v middle bude nadlouho zapsáno v orienťáckých análech jako čistý extrém. Extrémně kopcovatý terén, extrémně husté skalní město a k tomu extrémně jemná mapa, něco podobného se v Čechách nachází velmi zřídka a spíše jen v menších celcích skalních měst (možná na Supí hoře, možná i v Českém ráji, ale většinou dnes již v zakázaných prostorech). Navíc se podobná místa používají jen jako oživení vícedenních ve skalách (např. závod na 1:3 000 ve Valečově), ne jako vrcholné závody.
Občas jsem měl pocit, že mi Velký bratr šeptá do ouška "hledej, Šmudlo"
Na nedělní finále se objevily velmi kritické názory (Marťan: nelze běžet rychle a střídat tempo, nelze číst mapu, nejednoznačné), jinde se nedostatky berou trošku s ironií (Sosna: "výborná mapa, tedy z pohledu závodníka, co běhá rychlostí chůze"). Můj dojem je umírněný: Můj vítězný čas 56 min v H35B (o 4 minuty lepší než 2. nejlepší čas) ukazuje, že trať byla minimálně o 10 minut delší, než bylo vhodné. Zčásti byla trať zbytečně extrémní (3x přes hluboká údolí je pro vedlejší veteránskou kategorii H35B až moc). Na druhou stranu hodně jsem si ex post vyčítal snahu část skal obíhat (kopce jsou pak fyzicky i mentálně likvidační). Nejtěžší místa se podle mne dala přečíst, navíc stavba kontrol byla (alespoň pro mne, snad kromě K8) docela jednoznačná. Chyby ve volbě, které mi přidaly např. 4-5 vrstevnic na postupu, si můžu přičíst jen sobě. Nicméně neumím si představit, jak probíhal závod starších veteránů, protože tohle bylo podle mne moc i na poměrně trénované mladíky. Ohledně čitelnosti - asi je ke zvážení, jestli více nedoporučovat lupu, která je jinak v ČR zcela zbytečná.

Co se týče našeho dua, Kamča měla velkou smůlu v rozlosování na semifinálové skupiny - o 9 vteřin nepostoupila ze 7. místa, přitom měla 11. čas ze všech závodnic (tj. ve finále bylo 10 děvčat s lepším časem a 14 děvčat s horším časem). Nicméně vzhledem k obtížnosti finále by postup asi nehrál roli. Já jsem bohužel v semifinále H35 zvolil pár špatných voleb a celkově se trápil fyzicky i mapově. V neděli mne trať bavila poměrně hodně, i když až v 2. polovině jsem se s mapou zcela srovnal; naštěstí to bylo zrovna v těch úplně nejtěžších místech. Celkově mně extrém bavil a kdyby se v tomhle terénu postavil závod/trénink na 1:5 000 s menším převýšením, pak by to mohla být prvotřídní zábava. Jinak pro hnutí nezúčastněných doporučuji krátce shlédnout trať H40B z pohledu kamery: