úterý 20. srpna 2013

Isergebirge

Ke společné dovolené pokrevně a/nebo lampionově spřízněných rodin nemá smysl mnoho dodávat; byla výborná a děti nám ukázaly cyklistického ducha. Co mne ale v Jizerských horách nejvíce zaujalo, bylo známé místo Na čihadle. Ne snad kvůli malebným rašeliništním jezírkům, ale hlavně díky fotografii imisní kalamity v 80. letech na poutači, umožňující srovnání historie a současnosti.
Na Čihadle
Vždycky jsem si kyselé deště spojoval s Krušnými horami, ale zde mi došlo, že celá náhorní plošina Jizerek zažila totéž co Krušné hory, jen v bledě modrém. Při kalamitě byl lesní porost na plošině takřka celý odstraněn. Mimochodem za kalamitou nebyly jen imise dederonových a polských elektráren, ale i rozhodnutí lesníků nahradit zdejší původní smrky výnosnějšími, které ale jednoduše nevydržely. Soudruzi se holt přepočítali.
Expert na skok přesdírový
Na kalamitní holiny se vysázel hlavně smrk pichlavý, který je poměrně odolný vůči SO2. Takže když se procházíte Jizerkami, všechny ty zakrslé smrky jsou ve skutečnosti zatím jen starší žáci a mladší dorost, a budou z nich, pokud to překyselená půda zarostlá trávou dovolí, pořádné smrky. Jako přespolní lufťák se na to docela těším. 
A tahle generace se těší se mnou
Jinak v Jizerských horách se vysazují původní dřeviny, údajně se od roku 2011 má vysázet více než tři čtvrtě miliónu kusů buku, smrku, jedle, javoru, jeřábu, jilmu a dalších druhů. Tůristé se dočkají bukových končin nejen na severních svazích, ale zčásti i na samotné náhorní plošině.