neděle 11. listopadu 2012

Zlatý double pro Kamču, zlatý double pro orienťák

Velká Kunratická je závod s natolik silnou retro poetikou, že se dostal dokonce do seriálu Vyprávěj  po bok spartakiády a pochodu z Prčic do Prahy.  Ale i zde jde vývoj kupředu a letos bylo novinek neúrekom.

První spíše smutnou novinkou bylo, že chyběl tradiční moderátor Ivo Domanský. Moderátorský štafetový kolík ale kvalitně převzal sporťák Jiří Rejman z ČT. Druhou novinkou byl obrovský zájem před závodem, který vedl k tomu, že se rekordně rychle po zahájení online registrace vyprodala všechna čísla na hlavní trať přes Hrádek. Za čtyři dny byla fuč, přičemž jedinou šancí, jak se vyhnout této šlamastice, je stát se "veteránem VK". Na VK je bohužel zkrátka pravidlem, že třebas jen několik desítek čísel nemá garantovaná ani úzce definovaná elitní skupina. Třeba Kamča se na start delší tratě dostala jen díky číslu od neběžícího účastníka.
Mirka Knapková dostala od Kamči jen 1:10 na delší trati
Naopak skvělou novinkou byl systém online mezičasů, který fungoval výborně - pro nás orienťáky jde sice o běžnou věc, zde ale přináší malou revoluci. V zásadě v místě závodů totiž není šance zjistit svoje pořadí, nyní ale stačí online připojení a je jasno. My jsme tak první závod na kratší trať mohli sledovat s dětmi z tepla domova a až poté jsme se vydali do Kunratic. Kamča byla dokonce v šoku, když poté co doběhla, jí začaly chodit oslavné esemesky, přičemž sama ještě neznala svoje pořadí.

A tím se oslím můstkem dostávám k nejlepší letošní novince: Kamča vyhrála oba ženské závody. Dokonce si i vylepšila čas na Hrádku na 13:58 (v roce 2010 šla tehdy vítězný čas 14:02) a pokud mne archivy neklamou, jde o nejrychlejší ženský čas od zavedení závodu žen přes Hrádek. Kamčino vítězství na kratší (tj. hlavní) ženské trati zároveň ukončilo sérii vítězství v řadě Ivany Sekyrové, kterých bylo do letoška sedm.

Double proběhlo ještě v jednom smyslu - letos byla "VelKun.a" (dosaďte si jiné než slabikotvorné písmeno) ve znamení vítězství dua orienťáků v mužských i ženských kategoriích. Honza Procházka přitom zaběhl fenomenální čas, nejlepší za posledních 25 let (od roku 1988)! A když jsme u toho double, máme tu malý kvíz: Který z článků "Velká kunratická svědčila nejlépe orienťákům Gregorové a Procházkovi" a "Velká kunratická 2012: Vítězí Jan Procházka a Kamila Gregorová" psal muž a kterou žena? Pro správnou odpověď viz běhej.com a bezvaběh.cz.

Jinak letos ČT opět přijela a v krátké reportáži se zaměřila na medailisty - olympioniky, kteří se zúčastnili, přičemž o výsledcích ani ťuk. Zde je krátká zpráva z ČT sport. Nestranný pozorovatel to okomentoval následovně: "... viděl jsem Knapkovou, Hradílka a zájezd z domova důchodců." Na druhou stranu buďme vděčni za účast např. Mirky Knapkové, která bojovala srdnatě a dokonce se mohla postavit s časem 15:08 na bednu na 3. místo vedle Kamči, kdyby nemusela spěchat do zoo na křest pandy. V našem knedlíkovém národě holt není legrace uspět v soutěži zpráv s druhou hokejovou ligou.