čtvrtek 10. prosince 2009

Obsluhoval jsem pokerového krále

Před dvěma lety absolvoval můj kurz strategického chování na úrovni hospodářské politiky (Political Economics) Jan Škampa. Dosáhl 80.5 bodů ze 100, nejvíce ze všech studentů, o 9.5 bodů více než druhý nejlepší, dnes magisterský (a velice talentovaný) student Jan Šolc. Jakkoli se kurz časem mění, idea je stále stejná: nejprve dát několik těžkých homeworků, pro něž přednášky jsou jen obecným vodítkem a na závěr vytvořit tříhodinový psaný final exam, vždy složený ze zcela originálních problémů. Během času se mi potvrdilo, že tento systém výborně odděluje zrno od plev.

Nebylo tudíž tak velkým překvapením před pár dny zjistit, že tentýž Jan Škampa je výhercem European Poker Tour, se ziskem pohádkových 17.5mil. Ještě než začnete závidět, uvědomte si, kolik mu stát z výhry vezme a rovněž, že ztráty v jiných turnajích jsou i řádu stotisíců - viz interview. Jakkoli hazard osobně neobdivuji a považuji jej pro průměrného člověka za zdraví škodlivý, v této podobě nejde o hazard, ale o profesionální sport, pouze s velkými riziky.

Teď bych Honzovi Škampovi doporučil, aby si dal chvíli oddech a nastudoval si jiný kurz na IES, nejlépe něco z Portfolio Management.