úterý 31. března 2009

Jak fungoval kapitálový trh

Byl jednou jeden les, kde se to hemžilo samými opicemi. Objevil se člověk z města a ten nabídnul místním vesničanům, že ty opice koupí, jednu za 10 korun.

Vesničané, vědomi si toho, že v okolí je spousta opic, je začali chytat. Člověk jich koupil tisíc - za 10 korun jednu – a výrazně se tak snížilo množství opic, které najednou bylo těžší chytat. Člověk oznámil, že když už je tak těžké chytit opice, tak že nabídne za každou další opici za 20 korun. Tak zbylo v lese už jen pár hodně chytrých opic.

Pak člověk přišel s nabídkou, že dá za každou další opici 50 korun a odjel do města za jiným obchodem, takže jeho asistentka jednala s vesničany místo něj. Když byl ten člověk pryč, řekla vesničanům: „Podívejte na všechny ty opice v těch klecích... Prodám vám je všechny, 35 korun za jednu, a až se člověk vrátí z města, prodáte mu je za 50 korun.”

Vesničané nasbírali všechny svoje úspory i úspory svých známých, aby tak dali dohromady částku na koupi všech těch opic a ty opice koupili zpět. Pak už ale nikdy toho člověka ani jeho asistentku neviděli. A v lese se to zase opicemi jen hemžilo.

(Převzato a upraveno od bývalého spolužáka Josefa Ulricha.)